Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Co dwie rodziny, to nie jedna

Uczestnicy spotkania w firmie FA Krosno

Firma w pigułce

Firma FA Krosno S.A. działa na rynku od maja 2006 roku. Odkupiła wtedy od firmy Delphi linie produkcyjne do produkcji sprężyn gazowych, drążków kierowniczych i przegubów kulowych. Wraz z budynkiem i sprzętem, nowi właściciele przejęli również pracowników i wiedzę zdobytą przez 30 lat produkcji sprężyn gazowych i elementów zawieszenia. Postawili jednak na własną markę, co okazało się bardzo dobrym posunięciem. Otwarcie firmy na nowe rynki i nowych klientów pozwoliło im zdobyć mocną pozycję na rynku części motoryzacyjnych. Do rozwoju rodzinnego przedsiębiorstwa przyczyniła się restrukturyzacja firmy oraz inwestycje ze środków własnych i funduszy unijnych. Dzisiaj spółka dostarcza swoje produkty do takich marek jak: Fiat, Scania, Man, AGCO.

 

Kto nie ryzykuje…

Firmę FA Krosno stworzyły trzy osoby: Leszek Waliszewski, Krzysztof Frelek i Piotr Suwalski. Leszek i Krzysztof poznali się w Delphi, gdzie pracowali wspólnie przez sześć lat. Jednak trzeci wspólnik był dla nich zupełnie obcą osobą. Podejmując decyzję o współpracy, dali sobie bardzo duży kredyt zaufania. Swojej decyzji jednak nigdy nie żałowali. Przez dziewięć lat działania firmy udało im się uniknąć wielkich konfliktów czy nieporozumień. Współpracowali ze sobą zarówno wtedy, gdy wszystko układało się po ich myśli, jak i w czasach kryzysu. Co zdecydowało o sukcesie ich współpracy? Jak sami przyznali, bardzo ważne jest to, że wyznają podobną hierarchię wartości- szanują ludzi i siebie nawzajem, dążą do stałego rozwoju, a wypracowane zyski wolą przeznaczać na inwestycję niż własne przyjemności. Istotna z ich punktu widzenia jest również zasada, którą kierują się przy podejmowaniu biznesowych decyzji. Nigdy nie głosują nad danym pomysłem, tylko tak długo rozmawiają i negocjują aż uda im się osiągnąć konsensus. Jak przyznali właściciele, takie postępowanie wynika z ich naturalnych przekonań i potrzeb. Nigdy nie zostało jednak spisane w kodeksie czy regulaminie.

Mimo, że właściciele FA Krosno wyznają podobne zasady i cenią te same wartości, różnią się charakterami i każdy z nich jest kompletnie inny. Dzięki temu tworzą zespół, który się uzupełnia, który patrzy na daną sprawę z różnych perspektyw. Możliwe jest to także dlatego, że nie należą do jednej rodziny. Taki model prowadzenia biznesu jest ich zdaniem bardzo korzystny i rozwojowy.

 

Zwiedzanie zakładu

Zwiedzanie hali

Wizyta w FA Krosno zakończyła się zwiedzaniem zakładu produkcyjnego, który zrobił na nas bardzo duże wrażenie. Mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak produkowane są sprężyny gazowe czy amortyzatory.

Bardzo dziękujemy właścicielom za ciepłe przyjęcie w firmie oraz podzielenie się z nami swoim doświadczeniem i przemyśleniami. 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska