Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Zawsze jest pora na lody Koral! Kolorowe Koralowe!

Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie lubiłby lodów. Mało kto jednak miał szansę zobaczyć jak powstają i delektować się nimi w konsystencji pianki, prosto z linii produkcyjnej. Mieliśmy tą przyjemność. Wszystko dzięki firmie rodzinnej Koral, u której gościliśmy na ostatnim spotkaniu mentoringowym w Nowym Sączu w dniu 4 lipca 2014 r.

Uczestnicy spotkania przed firmą

To już 35 lat!

Firma Koral powstała w 1979 roku. Założył ją Józef Koral wraz ze swoim bratem, Marianem. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Sączu, jednak Koral posiada też swoje zakłady w Limanowej i Rzeszowie. Dzisiaj firmą zarządza drugie pokolenie rodziny. Tato uważnie obserwuje poczynania swoich dzieci i zięciów.

Mieliśmy niezwykłą okazję obejrzeć wszystkie spoty reklamowe firmy Koral, które każdego lata ukazywały się w ogólnopolskiej telewizji. Pierwszy z nich pojawił się już w 1979 roku. Zaistniała potrzeba wsparcia lodów firmy znaną twarzą, aktorkę, Katarzynę Figurę. Następnie w reklamach wykorzystano animację z fantastycznym skutkiem.

Spoty reklamowe firmy Koral zna chyba każdy. Jednak mało kto wie, że w 2011 roku szefostwo firmy rozważało zatrudnienie samej Madonny. Plany pokrzyżował im jednak inny kontrakt gwiazdy, która podpisała go na wyłączność z marką Louis Vuitton.

 

Czas na lody

Niesamowicie interesującym punktem spotkania było zwiedzanie fabryki produkcyjnej. Wszyscy poczuliśmy się jak dzieci w krainie zabawek. Przed wejściem musieliśmy jednak dopełnić wszelkich wymogów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym BHP. Założyliśmy specjalne stroje ochronne, w których wyglądaliśmy dość oryginalnie, co można zobaczyć na zdjęciu.

Zwiedzanie fabryki zakończyło się niezwykłą degustacją lodów – prosto z maszyny. Uwierzcie, że smakowały zupełnie inaczej niż te mrożone. Miały niezwykle kremowy smak i wprost rozpływały się w ustach jak kremowa pianka. Kto nie próbował, niech żałuje!

Rozmowy   Degustacja

Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania

Firmy uczestniczące w spotkaniu: ABC Czepczyński, Atest-Gaz, Bartnik Pasieka, Coniveo, DPM, EBK Agencja Reklamowa, Iglo Hurtownia lodów i mrożonek, JAR Jaskulski Aromaty, Jars, Jawo, Konspol Holding, Manufaktura Mojej Mamy, Pałucka Drukarnia Opakowań, Pożegnanie z Afryką.

Zapraszamy na kolejne spotkania. Zgłoszenie należy przesłać na adres: biuro@firmyrodzinne.org.
Informacje o wszystkich spotkaniach.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska