Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Spotkanie mentoringowe w firmie Bomis

Uczestnicy spotkania w firmie Bomis

Właściciele firmy Bomis zaprosili nas do swojej nowej siedziby w poznańskich Loftach Ułańskich. Kiedyś stacjonował tu legendarny 15 Pułk Ułanów Poznańskich. Trzeba przyznać, że jest to miejsce bardzo inspirujące i zagrzewające do pracy.

Sam budynek to jednak nie wszystko. Najważniejsi są ludzie, którzy w nim pracują i których mieliśmy okazję poznać na spotkaniu mentoringowym.

 

 

Wyceń swoją markę!

Firmę rodzinną Bomis tworzy małżeństwo – Andrzej Półkoszek i Marzena Raźniewska-Półkoszek. Swoją działalność rozpoczęli 15 lat temu. Formalnie Bomis to firma szkoleniowo- doradcza, jednak jak przyznali właściciele, nie identyfikują się z tradycyjnym postrzeganiem i sposobem działania firm szkoleniowych. Skupiają się natomiast na innych działaniach, jak: szkolenie rzeczoznawców, wycena wartości maszyn i marek.

Za te obszary odpowiedzialny jest Andrzej Półkoszek. Specjalizuje się on w wycenie polskich i zagranicznych marek, przedsiębiorstw oraz tworzeniu planów restrukturyzacyjnych i analiz finansowych marki. Na spotkaniu wyjaśniał, dlaczego warto znać wartość swojej marki. Podkreślał, że jest to ważne nie tylko z punktu widzenia kontaktu z kontrahentami, ale także do podjęcia decyzji o sukcesji w firmie.

 

Mama da radę?

Część spotkania prowadzona przez Marzenę Raźniewską-Półkoszek była poświęcona sytuacji mamy w biznesie. Właścicielka Bomisu podzieliła się z nami swoim doświadczeniem w tym temacie. Prywatnie jest bowiem mamą dwóch córek: Gabrieli (17 lat) i Aleksandry (2 lata). Obie od najmłodszych lat były „zaangażowane” w rodzinny biznes. Starsza córka przychodziła do firmy z rodzicami i bawiła się w prowadzenie własnej działalności. Dzisiaj, tak samo bawi się młodsza córka. Marzena Raźniewska-Półkoszek przekonywała, że twierdzenie iż kobieta powinna wybierać między rozwojem firmy a życiem rodzinnym, jest nieprawdziwa. Jej prywatne doświadczenie pokazuje bowiem, że te dwie rzeczy można połączyć, wystarczy tylko zerwać ze stereotypowym myśleniem.

Bardzo dziękujemy właścicielom firmy Bomis za przygotowanie spotkania, które było dla nas kolejną okazją do merytorycznej dyskusji oraz wymianą doświadczeń i poglądów. Wszystko oczywiście w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska