Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Rodzinni rekomendują FR2

Wiedzieć więcej o biznesie i o sobie samych

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w projekcie Firmy Rodzinne 2 i przekonujemy, że warto uczestniczyć w naszych szkoleniach. Koszty żadne, a zyski ogromne. Tak mówimy, bo absolutnie w to wierzymy. Bo staramy się, żeby tak właśnie było. Żeby szkolenia zorganizowane były najlepiej, jak można, i żeby Rodzinni jak najwięcej na nich skorzystali.

Przekazujemy wiedzę, która jest potrzebna, oraz doradzamy optymalne rozwiązania i stwarzamy też atmosferę na tyle przyjazną, żeby przedsiębiorcy chcieli się ze sobą zaprzyjaźniać, wspierać się i pomagać sobie nawzajem.

Człowiek lubi działać gromadnie i stadnie, więc jeśli spotykam osoby, które mają podobną sytuację, to niezwykle miło jest móc wymieniać się z nimi doświadczeniami zarówno biznesowymi, jak i życiowymi – mówi Andrzej Barański z firmy Herbewo International.

 

Najlepszym potwierdzeniem sensowności naszych wysiłków jest opinia o projekcie osób, które uczestniczyły w pierwszej jego edycji. Chwalą sposób prowadzenia wykładów i warsztatów oraz zakres tematyczny zajęć. Bardzo nas to cieszy.

Bardzo dużo wiedzy także dotyczącej między innymi komunikacji, ale także relacji międzyludzkich oraz nas samych – powiedział Mieczysław Stefko z firmy JMStefko Printing.pl. – Ten program pozwolił nam uświadomić sobie, czego tak naprawdę chcemy, jakie są wartości, na których nam zależy i jak w związku z tym powinniśmy budować swoją przyszłość, żeby to osiągnąć.

 

 

Jedną z większych niespodzianek dla uczestników było m.in. to, jak wiele podczas spotkań z innymi Rodzinnymi dowiadywali się o sobie samych.

Bo żeby zrobić prawidłowy ruch w dobrym kierunku, trzeba najpierw siebie poznać – mówi Barbara Kołecka Herman z firmy Foto Studio Kołecki.

 

Nie wiedzieliśmy, że jesteśmy firmami rodzinnymi. Przed pierwszym projektem, który był realizowany nie czuliśmy się firmami rodzinnymi. Dzięki projektowi zbudowaliśmy swoją tożsamość – mówi Rafał Kunaszyk z Grupy Eurokreator.

 

 

Udział w projekcie Firmy Rodzinne ma swój wpływ na poszczególnych uczestników, poszerzając ich wiedzę w bardzo wielu dziedzinach. Efektem tego są rozmaite zmiany i innowacje, wprowadzane w ich własnych firmach, ale nierzadko też w firmach zaprzyjaźnionych. Wszyscy przy tej okazji zyskują.

Wpływ projektu na naszą firmę był ogromny – powiedział Mateusz Kowalewski z firmy Hortimex. – Widać to chociażby po tym, jak bardzo firma się zmieniła w krótkim czasie na skutek tego, co usłyszałem i czego nauczyłem się podczas programu.

 

autor: Alicja Wejner