Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Rodzinne meble podbijają świat

Na kolejne spotkanie mentoringowe zaprosiła nas firma Nowy Styl, która może pochwalić się tytułem jednego z największych producentów krzeseł i mebli biurowych w Europie. Tematem spotkania były nowoczesne technologie w procesie przygotowania, zarządzania i realizacji procesu produkcji.

uczestnicy spotkania w firmie Grupa Nowy Styl

 

Każdy był kiedyś mały

Historia firmy Nowy Styl zaczęła się w 1990 r. To właśnie wtedy jeden z braci Krzanowskich, Adam, zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Przyszły prezes zdobywał tam doświadczenie pracując w firmie Wythe, która produkowała krzesła. Drugi z braci, Jerzy, otworzył w tym czasie restaurację w Krośnie, która z powodzeniem funkcjonowała na polskim rynku.

Kiedy dwa lata później Adam wrócił do Polski, bracia zdecydowali się otworzyć rodzinny biznes. Tak właśnie powstał Nowy Styl – firma produkująca krzesła, która na początku zatrudniała 7 pracowników. Dzisiaj Grupa Nowy Styl jest 4. największym producentem krzeseł i mebli biurowych w Europie. Zatrudnia prawie 6 tys. osób w fabrykach i biurach na terenie całej Europy.

Mimo ogromnego sukcesu na rynku polskim i zagranicznym firma cały czas pozostaje rodzinna, co podkreślają jej założyciele i obecni pracownicy.

 

Nowe rozdanie

Podczas spotkania mentoringowego mieliśmy niezwykłą okazje zwiedzić nową fabrykę mebli biurowych w Jaśle. Inwestycja ta jest realizowana przy wsparciu funduszy unijnych. Termin jej zakończenia przewidywany jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

uczestnicy spotkania w firmie Grupa Nowy Styl   uczestnicy spotkania w firmie Grupa Nowy Styl

W spotkaniu w firmie Nowy Styl wzięły udział firmy rodzinne: ABC Czepczyński, Atest-Gaz, Bartnik Pasieka, DPM sp. z o.o., Dr Irena Eris, Gelg, Hurtownia Lodów i Mrożonek, Wytwórnia Wafli "IGLO", Knittex P.P.U.H., Mardom Pro, Meblonowak, Nomax, Piekarnia-Cukiernia "Szelców" Lesko, Pneumat System, PUGP Geomiar, RSF Spółka z o.o., Vox Sp. z o.o., Wisdom Consulting.

 

tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska