Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Najważniejsze było spotkanie

Zakończył się pierwszy etap szkoleń w warszawskiej edycji projektu FR2. Konferencja zamykająca odbyła się 15 i 16 lipca 2014 r., a jej zakończenie było niezwykle emocjonujące. Uściski, łzy, podarunki i obietnice podtrzymywania znajomości przyjaźni, które się tu narodziły. Spotkanie z innymi Rodzinnymi oraz wzajemna wymiana doświadczeń – ta kwestia, oprócz dużej ilości wiedzy przekazywanej w trakcie szkoleń, wymieniana była przez uczestników, jako najważniejsza oraz najcenniejszy efekt ich udziału w projekcie.

 

– Szalenie inspirujące były dla mnie spotkania z ludźmi. Zżyliśmy się ze sobą bardzo, wymieniliśmy się poglądami i doświadczeniami zarówno z życia firmowego, jak i prywatnego – powiedziała Małgorzata Sokołowska z firmy SAKS-POL. – Dowiedziałam się bardzo wiele, jak powinniśmy podchodzić do tematów trudnych, spornych. Z całą pewnością będę chciała wprowadzić do firmy wiele elementów, które zaczerpnę z tego szkolenia. Na niektóre aspekty naszego zarządzania firmą spoglądam teraz zupełnie inaczej, niż to było kilka miesięcy temu. Ważne będzie scalanie nas jako zarządzających, ale też pracowników oraz nacisk na nasze wzajemne poszanowanie i na pracę zespołową.

– Ogromną wartością spotkań w ramach projektu i sprawą nie do przecenienia i bardzo dla mnie cenną są ludzie, z którymi tutaj się spotkaliśmy – mówi Paweł Sidorenko z Pracowni Jubilerskiej ZŁOTO ORLA. – Jeśli zaś chodzi o wyniesioną stąd wiedzę, to już wdrażamy w firmie zmiany. Zmienił się nasz sposób myślenia o firmie, o naszych celach i strategii rozwoju. Jasno sobie określiliśmy, na co musimy postawić i co powinniśmy rozwijać.

– Udział w projekcie FR2 jest dla nas ważnym doświadczeniem – mówi Krzysztof Bielecki, firma QUERCOM – Wiedzę, jaką wynosimy ze spotkań traktuję jako rodzaj kierunkowskazu dla swojej firmy na przyszłość.

 

W trakcie konferencji zamykającej etap szkoleń w edycji warszawskiej FR2 tematem pracy warsztatowej był rozwój firmy rodzinnej z wykorzystaniem metodologii 6S. Były też wykłady. Anna Wróblewska mówiła o tworzeniu innowacji za pomocą designu w firmie rodzinnej, a prawne aspekty sukcesji przedstawił Łukasz Martyniec.

tekst, fot., filmy – Alicja Wejner