Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Liderzy w Olandii

Piąty warsztat liderów odbył się w dniach 21-23 września w krainie konferencji i wypoczynku.

uczestnicy warsztatów liderskich

Liderzy w Olandii

 

Olandia powitała liderów pięknem jesieni i ciepłem niezwykłej gościny wszystkich pokoleń Państwa Makiewiczów. Olaf (gospodarz Olandii i uczestnik warsztatów liderów) dwoił się i troił, by zapewnić swej liderskiej grupie wiele atrakcji, a Daniel Lichota – trener prowadzący warsztaty – wyszkolił wszystkich w przemówieniach publicznych tak, że teraz każdy już może iść pewną, bo odpowiednio skomunikowaną, drogą lidera lokalnych społeczności i globalnego społeczeństwa obywatelskiego.

Daniel Lichota   Łukasz. Chwila robienia pamiątkowych zdjęć 
Trener, Daniel Lichota (Szkoła Liderów) na tle grupy    Łukasz. Chwila robienia pamiątkowych zdjęć

 

Wszystko odbyło się pod czułym i aktywnie uczestniczącym w każdych, niełatwych, ćwiczeniach, okiem mentorów: Jakuba Bułata (Tarabuk, IFR) i Jarosława Chołodeckiego (B&B Breakfast, IFR, Smolna).

Jarosław Chołodecki   Jakub Bułat
Jarosław Chołodecki   Jakub Bułat

 

Wieczorami serwowano lokalne niespodzianki. Byliśmy na pokazie tańców z chorągwiami, na wystawie rzemiosła, na niezwyklej wystawie opowieści dzieci, podziwialiśmy kupiony na Allegro przez Olafa niezwykły (prawdziwy i zabytkowy) wiatrak, który stał się symbolem tego miejsca. Słuchaliśmy wykładów historycznych i turystycznych, oraz jedliśmy kaczki, zraziki, wiele odmian śledzi, poznawaliśmy smaki wina z winiarni w Olandii i Komborni.

Kolacja i oglądanie meczu   Nocne Polaków rozmowy
Kolacja i oglądanie meczu   Nocne Polaków rozmowy
Kuba Skotniczy z Komborni rozdaje wino orzechowe   Nocne Polaków rozmowy
Kuba Skotniczy z Komborni rozdaje wino orzechowe   Nocne Polaków rozmowy

 

Wszystkiemu towarzyszyły żywe dyskusje na temat rodzinności, przedsiębiorczości, jak przetrwać w dzisiejszych czasach zmian, czy warto działać społecznie, czy warto korzystać z funduszy europejskich, i jak się do tego zabrać, no i (temat bardzo gorący jako że większość uczestników warsztatów liderów to drugie pokolenie FR) co z tą sukcesją??? Warsztaty zaczynały się każdego dnia o godzinie 9 rano. Rozmowy wieczorne kończyły się jakoś tak ok. 3. Nad ranem.

Trzeciego dnia odbyło się spotkanie firm rodzinnych zorganizowane u starosty gminy przez Olafa Makiewicza. Tytuł spotkania: „Rozwój przedsiębiorczości efektem 25 lat wolności gospodarczej”.

Szóste i ostatnie już warsztaty liderów odbyły się w Warszawie, na Smolnej 14, w dniach 19-20 października. Relacja wkrótce.

 

tekst i zdjęcia: Małgorzata Zawadka