Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Kolorowe spotkanie w firmie JMP Flowers

Na początku czerwca mieliśmy okazję oderwać się na chwilę od firmowo-biurowej rzeczywistości i przenieść do krainy kwiatów i kolorów. I wcale nie musieliśmy w tym celu wyjeżdżać na egzotyczną wyspę. Wystarczyło pojechać do Stężycy koło Warszawy, gdzie mieści się siedziba firmy rodzinnej JMP Flowers.

Uczestnicy spotkania

JMP to skrót od imion i nazwiska właścicieli firmy, czyli Jacka i Marii Ptaszków. Rodzina Ptaszków zajmuje się hodowlą kwiatów już od czterech pokoleń. Jacek Ptaszek pierwszą szklarnię zbudował w 1977 roku. Był wtedy studentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od początku starał się, by produkcja kwiatów odbywała się przy użyciu nowoczesnych metod. To właśnie JMP Flowers jako pierwsza firma w Polsce zastosowała holenderski komputer klimatyczny i energooszczędne kurtyny.

W 1997 roku Jacek i Maria Ptaszek podjęli decyzję o budowie nowej szklarni typu holenderskiego. Miała ona powierzchnię 1 ha i była przeznaczona pod uprawę anturium. Rok później zaczęli również uprawę róż. W tym czasie firma stała się jeszcze bardziej rodzinna, bo do zespołu dołączyły dzieci państwa Ptaszków – Agnieszka, Michał i Jacek. Wszystkich mieliśmy okazję poznać na spotkaniu mentoringowym.

Dzisiaj firma JMP Flowers może poszczycić się mianem jednej z najnowocześniejszych firm produkcyjnych w Polsce i polskiego lidera jakości produkowanych kwiatów. Łączna powierzchnia obiektów firmy przekracza już 11 ha.

Podczas spotkania mentoringowego mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć jak produkowane są orchidee. Zostaliśmy oprowadzeni po najnowocześniejszej na świecie szklarni do produkcji tych kwiatów. Niesamowity widok i przeżycie!

 

CSR nie tylko na papierze

Rodzina Ptaszków inwestuje nie tylko w biznes. Równie dużo czasu i uwagi poświęca działalności filantropijnej, angażując się w różne przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności. To właśnie Jarosław Ptaszek przyczynił się do powstania wielofunkcyjnego boiska sportowego przy jednej ze szkół w Stężycy. Firma JMP wspiera również finansowo lokalną drużynę piłkarską i była głównym sponsorem odbudowy stadionu miejskiego. Najnowszym przedsięwzięciem, w które zaangażowała się rodzina Ptaszków, a którego efekty mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jest inwestycja „Starorzecze Wisły – Aktywna Rekreacja w Stężycy”. W ramach tego projektu powstał obiekt „Wyspa Wisła”. Na około 30 hektarach mieszkańcy i turyści będą mają do dyspozycji piaszczystą plażę, podświetlane mosty, ścieżki rowerowe i spacerowe. Jest także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci. W głównym budynku znajdują się sale wielofunkcyjne, w których można prowadzić szkolenia i konferencje. Całość robi naprawdę duże wrażenie. Jeśli będziecie w pobliżu, koniecznie to sprawdźcie!

Jacek Ptaszek
Jacek Ptaszek

  Uczestnicy spotkania
Przechadzka po hali produkcyjnej

Podczas spotkania z rodziną Ptaszków mieliśmy szansę przekonać się, że działalność społeczna jest dla nich równie ważna jak inwestycja w rodzinną firmę. Trzeba przyznać, że na obydwu polach radzą sobie równie dobrze.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska

CSR (Corporate Social Responsibility) Społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw)