Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Inauguracja warsztatów liderów

21 i 22 lutego odbyły się pierwsze warsztaty unikalnego programu Liderzy Firm Rodzinnych. Uczestnicząca w nim grupa to doświadczeni przedsiębiorcy, osoby od lat kierujące własnymi firmami lub przygotowujące się do przejęcia firm rodziców. Dobrze wykształceni, reprezentują firmy wielkie, zatrudniające nawet 7 tysięcy osób, po małe, kilkuosobowe.
 

Pamiątka ze spotkania ze Zbigniewem Grycanem. Czarodziej polskich lodów w środku, przyszli liderzy polskich firm rodzinnych wokół.

Pamiątka ze spotkania ze Zbigniewem Grycanem. Czarodziej polskich lodów w środku, przyszli liderzy polskich firm rodzinnych wokół.

 

Jak podkreśla autor koncepcji i mentor projektu, Jarosław Chołodecki: „Grupa od pierwszego spotkania świetnie ze sobą współpracuje. Są wyjątkowo dobrze zmotywowani, zaskakująco szybko się zintegrowali. Już mają pomysły jak dotrzeć do lokalnych firm rodzinnych, by wspólnie zaistnieć w środowisku.” Chołodecki tłumaczy, że wyjątkowość warsztatów polega na tym, że ich uczestnicy nie wstąpili do programu by podnosić swe kompetencje na korzyść własnych firm, ale by działać na rzecz środowiska i to jest główna cecha tego projektu odróżniająca go od innych szkoleń dla przedsiębiorców. W konsekwencji inaczej przebiega proces nauki – przyszli liderzy będą sami wymyślać, oraz uczestniczyć w zdarzeniach, które mają ich jeszcze bardziej uwrażliwić na wagę działalności społecznej w biznesie. Trudno więc się dziwić, że uczestnicząca w warsztatach dla liderów grupa, to ludzie pełni zapału do pracy i życzliwi. “Od pierwszych zajęć widać było także, że zarządzają ludźmi i mają swoje codzienne, związane z tym frustracje, gdyż zarządzanie nie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Grupa fajnie się zintegrowała i poznała podczas szkolenia, ale są jeszcze na początku etapu formowania się z całych chaosem związanym z pracą społecznych przedsiębiorców” – opowiada Jarosław Chołodecki.
 

Dziedziniec przy B&B na Smolnej 14. Sieciowanie liderów.

Dziedziniec przy B&B na Smolnej 14. Sieciowanie liderów.

 

Wieczorem pierwszego dnia warsztatów, wszyscy uczestniczyli w spotkaniu mentoringowym ze Zbigniewem Grycanem. Właściciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce (który także był w tym roku na IV Zjeździe Firm Rodzinnych we Wrocławiu) przyszedł porozmawiać z naszymi liderami, gdyż wierzy w to, że firmy rodzinne w swojej masie stanowią ogromną siłę zarówno ekonomiczną jak i społeczną i ucieszył się z okazji spotkania z osobami, które będą niebawem integrować środowiska firm rodzinnych na terenie całego kraju. Przy okazji został mile zaskoczony faktem, jak dobrze znają jego losy i jak wielu spotkało się z jego stylem pracy i samym produktem. Tu warto podkreślić, że lody marki Grycan nie są łatwo dostępne dla dystrybutorów. Nie może ich sprzedawać każdy, kto wyrazi taką gotowość. Trzeba najpierw dowieść, że jest się godnym - czyli odpowiednio przygotowanym, by jego lody znalazły się w ofercie.

 

 Smolna 14, kolacja mentoringowa ze Zbigniewem Grycanem

Smolna 14, kolacja mentoringowa ze Zbigniewem Grycanem.

 

 Spotkanie mentoringowe zorganizował i poprowadził Jarosław Chołodecki.

Spotkanie mentoringowe zorganizował i poprowadził Jarosław Chołodecki.
(Ciekawe, czy też osobiście gotował...)

 

  Inauguracja warsztatów liderów.

Inauguracja warsztatów liderów.