Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Fundraiser potrzebny od zaraz

Uczestnicy spotkania w firmie Cermag

Cermag Poznań w pigułce

Historia firmy zaczęła się w 1979 roku, kiedy powstał Zakład Płytek Ceramicznych. Produkowano w nim płytki i dekoracje ceramiczne w oparciu o wzornictwo opracowane przez współwłaścicielkę firmy- Martę Kaczkowską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1995 roku doszło do podziału firmy na dwa niezależne podmioty: Cermag Poznań i Cermag Wrocław. Prezesem poznańskiej spółki jest Tomasz Desko, który był gospodarzem naszego spotkania. Na przestrzeni lat firma Cermag Poznań dynamicznie się rozwijała, zwiększając sprzedaż towarów. W swojej ofercie firma posiada: płytki ceramiczne, armaturę i ceramikę sanitarną, oświetlenie, tapety, meble i chemię budowlaną. Salony własne Cermagu obecne są dziś w sześciu miastach Polski. W 2011 roku otwarty został pierwszy salon franczyzowy, do chwili obecnej powstało ich sześć.

Salony firmy Cermag to nie zwykłe sklepy czy markety budowlane. To bardzo profesjonalnie i nowocześnie urządzone wnętrza, w których można poczuć się jak w domu. Przekonaliśmy się o tym sami, zwiedzając salon w Poznaniu. Firma zastosowała w nim bardzo oryginalny pomysł na prezentację płytek. Na 150 m2 stworzyła tzw. bibliotekę, w której umieszczonych jest ponad 2 000 wzorów i kolorów płytek ceramicznych. W każdym salonie firmy Cermag znajdują się również specjalnie wydzielone strefy współpracy klientów z architektami, którzy doradzają w zakupach. Największym, ale i najmilszym zaskoczeniem był jednak widok kącików kawowych, gdzie podawana jest aromatyczna kawa, która ma umilić czas oczekiwania klientom salonu.

Uczestnicy spotkania w firmie Cermag

 

Każdy może czynić dobro

Pierwsza część spotkania została poświęcona tematowi optymalizacji w zarządzaniu flotą na przykładzie własnym firmy Cermag. O tym, jak udało się uporządkować ten obszar firmy opowiedział Łukasz Jania z firmy Fleet Partners. To właśnie on pomógł wdrożyć wiele zmian, dzięki którym nastąpiła poprawa bezpieczeństwa i jakości floty.

Główny temat naszego spotkania brzmiał: Wykorzystanie potencjału firmy do tworzenia Dobra. Okazuje się, że to właśnie firma Cermag Poznań, jako pierwsza i na razie jedyna w Polsce stworzyła stanowisko Pośrednika Dobra. Jego praca polega na poszukiwaniu organizacji i osób, które potrzebują pomocy i pozyskiwaniu środków finansowych oraz ludzi, którzy mają w sobie chęć, by pomagać innym. Dlaczego w firmie w ogóle powstało takie stanowisko? Jak powiedział Prezes Tomasz Desko, nie chciał ograniczać swojej działalności charytatywnej tylko do przekazywania ustalonej w budżecie puli pieniędzy. Dostrzegł, że dzielić można się również zdobytą wiedzą i doświadczeniem biznesowym. Jeżeli w firmie istnieje dział marketingu, zatrudnieni są prawnicy i księgowi, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ich potencjał i zaangażować ich w pomoc fundacji czy stowarzyszenia. Po pierwszym roku działalności pośrednika dobra, firmie Cermag udało się zebrać znacznie więcej pieniędzy niż sama byłaby w stanie przeznaczyć dla potrzebujących. Poza tym przeszkolonych zostało ponad 200 osób w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym, bo to do nich w głównej mierze kierowana jest pomoc.

Kończąc prelekcje dotyczącą działań firmy Cermag na rzecz potrzebujących, Prezes Tomasz Desko przyznał, że choć temat ten jest bardzo bliski jego sercu, to długo zastanawiał się czy poruszać go na spotkaniu. Nie chciał bowiem chwalić się swoimi działaniami, bo nie taki jest ich powód i cel. Doszedł jednak do wniosku, że warto dzielić się swoim doświadczeniem w tym zakresie, by zachęcić innych do pomocy. Bo choć tworzenie dobra jest bardzo ważne, to najważniejsze jest jego pomnażanie.

 
Uczestnicy spotkania w firmie Cermag   Uczestnicy spotkania w firmie Cermag

Jak zawsze po spotkaniu, zapytaliśmy uczestników o ich wrażenia:

Wykorzystanie potencjału firmy do tworzenia Dobra” – już samo hasło jest niezwykłe, a sposób jego realizacji przez firmę Cermag wzbudza uznanie. Niestandardowe podejście do tematu filantropii poprzez wykorzystanie nie tylko zasobów finansowych firmy, ale również jej kompetencji zrobiło na mnie duże wrażenie. Gościnność gospodarzy, chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, szczere i bardzo osobiste wypowiedzi – wszystkie te elementy spowodowały, że spotkanie to miało dla mnie dużą wartość. (Izabela Czarnecka, Softtutor)

Wspaniałe spotkanie, które upłynęło w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Założycielka Firmy, Pani Marta Kaczkowska na długo zapadnie mi w pamięci, to przemiła, niezwykle inspirująca osoba. Na jeden dzień zatopiliśmy sie w świecie piękna we flagowym salonie firmy Cermag w Poznaniu. Można się tam poczuć niczym w domu. Tematy poruszane na spotkaniu skłaniają do głębszej refleksji nad tym ile robimy dla innych, a co za tym idzie motywują do dalszego działania. (Natalia Pleskot, Ecor Product)

Po raz pierwszy uczestniczyłam w spotkaniu mentoringowym. Moje wrażenia są bardzo pozytywne, na kolejne spotkania na pewno namówię członków rodziny. To co wyniosłam z dzisiejszego spotkania, to pewnego rodzaju odczucie człowieczeństwa. Bardzo ciekawa rozmowa o aspektach psychologicznych, podzielenie się doświadczeniem z niesienia pomocy. Dało mi to ogromnego powera, zresztą jak wszystkie spotkania firm rodzinnych. Słuchając innych człowiek nabiera ochoty żeby działać, nie stać w miejscu. Dużo dało mi do myślenia wystąpienie dotyczące zarządzania flotą w firmie. To zadanie jest dopiero przed nami, dlatego cieszę się, że mogłam o tym posłuchać. Zdobyta wiedzę na pewno wykorzystam w swojej firmie. (Iwona Tołoczko, Tołoczko)

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska