Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Co się zdarzyło i co przed nami

Nagłówek newslettera

WRZESIEŃ 2015 • NEWSLETTER nr 7


Co się zdarzy we wrześniu, co się zdarzyło w wakacje, w projekcie Firmy Rodzinne 2

Drodzy Rodzinni, witamy po wakacjach :)

Jeszcze raz gratulujemy grupie G1 wygranej Grywalizacji (na początku wakacji) i zapraszamy do przeczytania newslettera.

Świętowanie

Projekt FR2 wkroczył w swą ostateczną fazę. 3 i 4 września odbyła się Konferencja Kończąca szkolenia bazowe, VII edycji warszawskiej. Galeria zdjęć wkrótce.

Beneficjentom wszystkich siedmiu edycji, którzy nie zapisali się jeszcze na doradztwo przypominamy, że to ostatnie chwile, by skorzystać z godzin indywidualnej pracy z wybranym przez Was ekspertem. UWAGA! Istnieje możliwość dobrania dodatkowych godzin (poza 30 godzinami).

Zapraszamy na warsztaty tematyczne. Dzięki oszczędnemu gospodarowaniu budżetem udało się wyasygnować środki na dodatkowe szkolenia, więc każdy może skorzystać z większej liczby warsztatów niż trzy, jak zakładaliśmy na początku projektu.

Korzystajcie też, póki można, z niezwykłych spotkań mentoringowych. Pamiętajcie, że są one nie tylko dla uczestników FR2 ale także dla Waszych znajomych z innych firm rodzinnych, którzy nie biorą udziału w projekcie, a których uważacie, że warto zaprosić.

Pozdrawiamy uczestników II edycji Warsztatów Liderów Firm Rodzinnych, którzy mają za sobą już cztery warsztaty, a pod koniec roku będą zapraszać nas na spotkania liderskie w całym kraju.

Z przyjemnością zawiadamiamy również o tym, iż w ramach projektu FR2, do końca grudnia odbędzie się jeszcze osiem dodatkowych wydarzeń integrujących społeczność lokalną w różnych regionach Polski, zatytułowanych SPOTKANIA PO SĄSIEDZKU.

Zaproszenie Zawiercie   7 września firmy rodzinne integrują się w Zawierciu, gdzie na konferencji pt. „Czy polscy przedsiębiorcy mogą mówić jednym głosem?” zaprasza Łukasz Rotarski w imieniu ANRO. 
     
Zaproszenie Olandia   Z kolei 16 września na SPOTKANIE PO SĄSIEDZKU, debatę o funduszach unijnych i premierę książki, zaprasza Olaf Makiewicz, w imieniu Olandii. 

 

Co przed nami

DORADZTWO

Wszyscy, którzy ukończyli część bazową projektu, mogą zapisać się i zacząć korzystać z indywidualnego doradztwa. Zróbcie to jak najszybciej, bo czas umyka niespodziewanie, a projekt, choć przedłużony, jednak się kończy. Wielką stratą byłoby nie skorzystać z tej unikatowej oferty – tym bardziej, że doradztwo nie polega na jeżdżeniu na zajęcia (a więc nie wymaga aż tak dużego nakładu czasu jak udział w szkoleniach), tylko nasi eksperci odwiedzają Was w firmach. 

 

SPOTKANIA TEMATYCZNE

Tu znajdziecie Państwo harmonogram spotkań tematycznych we wrześniu i październiku: HARMONOGRAM

 

SPOTKANIE MENTORINGOWE

Przypominam, że te wyjątkowe w swoim rodzaju wizyty w firmach rodzinnych, których właściciele dzielą się swoimi bogatymi doświadczeniami, mówią o sukcesach i porażkach, pasjach i zainteresowaniach są otwarte dla wszystkich beneficjentów projektu FR2 (dla uczestników każdej edycji szkoleń dla przedsiębiorców, dla studentów SWPS i dla liderów) a także dla tych, którzy nie są uczestnikami projektu, a szukają wiedzy i inspiracji.

We wrześniu 2015, czekają na Państwa gospodarze następujących firm:

 • 18 września, czekają Olivia Business Centre i Pekabex, Współpraca menagera z właścicielem firmy rodzinnej, Gdańsk
 • 28 września, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Warszawa

Pobierz formularz zgłoszeniowy.

 

INNE WYDARZENIA

 • 3 i 4 września, w Centrum Ojców Barnabitów w Warszawie odbędzie się Konferencja Zamykająca bazową część siódmej, ostatniej edycji FR2.
 • 7 września, Łukasz Rotarski w imieniu firmy ANRO zaprasza na konferencję „Czy polscy przedsiębiorcy mogą mówić jednym głosem?” w ramach programu SPOTKANIA PO SĄSIEDZKU.
 • 16 września, Olaf Makiewicz zaprasza na SPOTKANIE PO SĄSIEDZKU w imieniu Olandii. W programie m. in. debata o funduszach unijnych i premiera książki „Kody Wojny” Mariana Zacharskiego, wydanej przez Fundację Olandia.
 • Koniec września, to także piąty już warsztat drugiej edycji szkoleń liderów. Odbędzie się w Warszawie, na Smolnej, szczegóły mailowo, a relacje, mam nadzieje, wkrótce na naszej stronie.

O innych wartych uwagi wydarzeniach już nie w projekcie, a ogólnie, w środowisku firm rodzinnych, przeczytacie Państwo na naszym Portalu Firm Rodzinnych.

 

Co się zdarzyło

 • 13 i 14 czerwca, w Ożarowie, pod hasłem „Razem możemy więcej, firmy rodzinne tworzą nową jakość” odbyła się Wielka Konferencja Podsumowująca Projekt Firmy Rodzinne 2, dla wszystkich uczestników projektu. Kto był, wie jak dużo i intensywnie się działo :)

Uczestnicy spotkania w Ożarowie

 

Więcej zdjęć, filmy i relacje z tego wydarzenia w kolejnych magazynach RELACJE oraz na naszej stronie www.firmyrodzinne.eu, między innymi pod następującymi linkami:

Kreatywność rodzinnych na konferencji w Ożarowie 
Konferencja szkoleniowa "Razem możemy więcej, firmy rodzinne tworzą nową jakość" 
Kody Wartości na Konferencji projektu FR2

 • 29 i 30 czerwca, w Warszawie, odbyła się Druga Konferencja siódmej edycji FR2. Jak widać na zdjęciu otwierającym Newsletter, w tradycyjnej Grywalizacji zwyciężyła grupa warsztatowa nr 1. Więcej zdjęć z konferencji w galerii zdjęć.
 • 14 i 15 oraz 16 i 17 lipca, w Centrum Braci Barnabitów odbyły się trzecie i zarazem ostatnie w tym projekcie warsztaty bazowe VII edycji, „Ja w firmie rodzinnej: menager, jako animator zmiany.”
 • 24 i 25 lipca, w firmie Bartnik Sądecki odbyły się trzecie warsztaty II Edycji Warsztatów Liderów FR. Temat: Lider zmiany.
 • 21 i 22 sierpnia, w hotelu Villa Verde, w Zawierciu odbyły się czwarte warsztaty II Edycji Warsztatów Liderów FR. Temat: Komunikacja interpersonalna i prowadzenie spotkań.

Drodzy Liderzy, czekamy na zdjęcia i opowieści z organizowanych przez Was spotkań. Mam nadzieję, że będziecie pisali o sobie dużo i chętnie. Gorąco zachęcam Was, byście zaproszenia na planowane przez siebie spotkania liderskie oraz relacje z tych spotkań, a także relacje i zdjęcia ze spotkań warsztatowych przysyłali na adres: malgorzata.zawadka@firmyrodzinne.pl. bym mogła umieścić je na naszej stronie.

Jest to ważne w celu informacyjnym, w przypadku spotkań liderskich, ale także w celu budowania wizerunku środowiska FR, gdyż każda Wasza relacja z tego, co robicie staje się częścią współtworzonej przez nas Kroniki Projektu Firmy Rodzinne 2, którą jest nasza strona.

Wszystkich, którzy kończą projekt witamy w gronie absolwentów i przypominamy, że zajęcia się kończą, ale trwa kampania społeczna „Firma rodzinna to: MARKA!”.

Realizatorzy projektu

 

Uczestnicy warsztatów i organizatorzy

 

Celem kampanii jest budowanie etosu polskiego przedsiębiorcy rodzinnego, czyli udział w trwałej przemianie świadomości opinii publicznej na temat wagi i specyfiki firm rodzinnych. Chodzi o to, by coraz więcej ludzi zdawało sobie sprawę z tego, że są to firmy które stanowią fundament gospodarki, niestrudzenie tworząc miejsca pracy i budując na trwałych wartościach. Hasła i ich rozwinięcia widnieją na plakatach, ale pamiętajmy, że źródłami i przekaźnikami treści naszej kampanii są wszyscy przedsiębiorcy rodzinni, swym codziennym działaniem budując etos, sieć i markę firm rodzinnych w Polsce. Pamiętajmy, że to naprawdę tak ważne i wartościowe jak głoszą nasze hasła.

Tradycyjnie zapraszamy na Portal Firm Rodzinnych. Pracujemy nad nim do końca trwania projektu, a potem staje się bytem niezależnym, należącym do Rodzinnych. Zajrzyjcie tam już dziś! Mamy nadzieję, że będziecie się dzielić swoją ogromną wiedzą praktyczną, doświadczeniem, przeżyciami, żeby się lepiej wzajemnie poznawać i od siebie uczyć. Będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie, by Portal się rozwijał, a wraz z nim cała społeczność firm rodzinnych.

Co jeszcze się wydarzyło?

Odbyło się wiele warsztatów tematycznych i kilka kapitalnych spotkań mentoringowych. Relacje oraz refleksje z tego, co zdążyło zostać zapisane, tudzież obfotografowane, jak zwykle w RELACJACH, na Portalu oraz naszej stronie www.firmyrodzinne.eu.

Tyle w naszym wrześniowym Newsletterze Rodzinnym. Kto z Państwa chce by coś, co dla Was jest ważne, a jest związane z wydarzeniami w Projekcie FR2 oraz Waszą działalnością społeczną pojawiło się w kolejnych Newsletterach, proszę o informację.

Piszcie na adres: malgorzata.zawadka@firmyrodzinne.pl lub dzwońcie: 669-080-260.

Pozdrawiam i pamiętajcie: Firma rodzinna to MARKA!

Małgorzata Zawadka
koordynator kampanii społecznej i mediów
w projekcie Firmy Rodzinne 2