Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

Budowanie marki - hotel Narvil

Chociaż na rynku działa dopiero od 3 lat, już zyskał miano jednego z najlepszych hoteli w Polsce. Położony nad rzeką Narew w Serocku pod Warszawą, przyciąga tłumy gości, którzy zachwycają się nie tylko niespotykaną architekturą, ale również profesjonalną obsługą i profesjonalizmem personelu. Mowa o hotelu Narvil – najmłodszej inwestycji firmy rodzinnej Adamed. To właśnie tam odbyło się kolejne spotkanie mentoringowe.

uczestnicy spotkania

  uczestnicy spotkania

Rolę gospodarza spotkania pełnił pan Maciej Adamkiewicz, właściciel firmy Adamed. Założył ją jego ojciec, Marian Adamkiewicz, w 1986 roku. Zaczynał od produkcji preparatów ginekologicznych i sprzętu medycznego. Hotel Narvil to jednak marzenie i owoc pracy jego żony, Małgorzaty, która z powodu licznych obowiązków zawodowych nie mogła pojawić się na spotkaniu. Członkowie firm rodzinnych uczestniczący w spotkaniu, mieli niezwykłą okazję poznać historię firmy Adamed oraz zwiedzić hotel Narvil. Uczestniczyli też w pokazie kulinarnym przygotowanym przez kucharza restauracji Aruana, która działa na terenie hotelu.

uczestnicy spotkania

Jakie wrażenie zrobił hotel Narvil? Jak podobało się spotkanie i czy spotkania mentoringowe są potrzebne? O to zapytałam rodzinnych.

Jestem właścicielką firmy rodzinnej od 25 lat. Prowadzimy z mężem pracownię projektową. Kontakty z innymi rodzinnymi, po tylu latach, kiedy przebywamy tylko w swoim gronie, są nam bardzo potrzebne. Chcemy wyjść także poza naszą grupę zawodową, żeby zobaczyć jak inni prowadzą biznesy i wymienić poglądy. Dlatego te spotkania są dla mnie bardzo wartościowe i już szykuję się na następne. (Marzena Drabecka, Madra)

Uważam, że takie spotkania jak dzisiejsze są bardzo korzystne, bo to są w końcu spotkania z ludźmi, którym się udało, którzy zbudowali duże firmy i odnieśli sukces. Pracują z rodziną, w związku z czym mają różne perturbacje i to jak oni sobie z tym radzą, jak wychodzą z kryzysów jest bardzo pouczające. Hotel Narvil jest imponujący. Byłam już w różnych miejscach, ale tutaj architektura jest powalająca, są zastosowane bardzo nietypowe rozwiązania. Nie spotkałam jeszcze miejsca, w którym praktycznie każda ściana jest inna i trudno znaleźć jakiś kąt prosty. To bardzo inspirujące dla projektów w naszych firmach rodzinnych. (Beata Mróz, Poldom Galeria Wnętrz)

Prezes Maciej Adamkiewiczprezes Maciej Adamkiewicz

Spotkanie bardzo ciekawe. Jako firma jestem biznesowo związany z firmą Adamed – jestem głównym wykonawcą nowego zakładu produkcyjnego firmy. Miałem okazję poznać właścicieli, dlatego dość emocjonalnie podchodziłem do dzisiejszego spotkania, także do miejsca czyli hotelu Narvil. Z przyjemnością wysłuchałem ciekawych rzeczy, które potwierdziły moje opinie na temat prowadzenia firmy, sposobu zarządzania. Wcześniej nie miałem okazji porozmawiać z panem Adamkiewiczem na te tematy, a dzisiejsze spotkanie mi to umożliwiło. Właśnie tego brakuje na konferencjach – możliwości zadania trudnych pytań i otrzymania bardzo osobistych odpowiedzi. (Dariusz Stasik, Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej)

Hotel robi ogromne wrażenie. Samo połączenie natury z subtelną architekturą, która się w to wpasowała, koncepcja marketingowa i pasja, z którą właściciele i pracownicy opowiadają o hotelu, bardzo inspirują. W mojej głowie pojawiło się kilka pomysłów, które na pewno będą ewoluowały, choć na inną skalę. Takie spotkania są bardzo owocne i otwierają pewne klapki, które przysłaniają nam kąt widzenia. (Katarzyna Lewandowska, Hotel w Chynowie)

Hotel jest fantastyczny. Jestem zdumiona tym, jak idealnie jest wkomponowany w otoczenie, w przyrodę. Największe wrażenie robi na mnie gra światła, wszędzie jest niesamowicie dużo otwartej przestrzeni. Widok drzew, okolicy, piękne słońce – to wszystko jest wręcz bajkowe. Bardzo się cieszę, że mam możliwość zostać w hotelu jeszcze przez kilka dni. Będzie to dla mnie czas relaksu, odpoczynku, powrotu do natury i rozładowanie całego stresu nagromadzonego w pracy. (Dobrochna Kochańska, Geo Globe).

Nasza firma działa w podobnej branży. Poza tym jesteśmy podobni wiekowo, bo nasz hotel działa od 3-4 lat. Informacje, które dzisiaj usłyszałem są dla nas jak najbardziej pomocne, by zrobić krok dalej. Bo jak powiedziała pani Grażyna, dyrektor hotelu, wzrost to najlepszy moment, by zrobić coś nowego, a nie tylko cieszyć się z tego, że mamy fajny produkt, który się sprzedaje. Bardzo się cieszę, że mogłem poznać osoby, które są zaangażowane w branżę szczególnie dla mnie ważną czyli hotelarstwo. (Grzegorz Żłobikowski, Pensjonat Poniatowski)

Hotel zrobił na mnie duże wrażenie. Bardzo mi się podoba połączenie natury z dość nowoczesną architekturą. Przeszklone przestrzenie, obcowanie z naturą, patio, tarasy, wyjście nad rzekę, dużo miejsc dla dzieci- organizacja hotelu i sam budynek jest bardzo ciekawie rozwiązany. Jeżeli chodzi o rodzinę Adamkiewiczów, to mają bardzo ciekawe podejmie do biznesu. Podobało mi się stwierdzenie, że w firmie są etapy takiego krążenia, a później sukcesu i pójścia dalej. To skłoniło mnie, by się zastanowić, na jakim etapie jesteśmy my sami, jako firma rodzinna. Wszystkie spotkania mentoringowe wiele wnoszą w rozwój nas samych i naszej firmy. Jest dla mnie zaskakujące, że są ludzie, którzy w Polsce potrafią dzielić się swoim sukcesem z innymi i pozwalają czerpać ze swojego doświadczenia innym firmom. I co najważniejsze – tutaj nie ma narzekania, tylko optymizm i próba budowania pozytywnego środowiska. (Ewa Zamorska, Zamorscy)

 

Zapraszamy na kolejne spotkania. Zgłoszenie należy przesłać na adres: biuro@firmyrodzinne.org.
Informacje o wszystkich spotkaniach.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Stromczyńska